Masz pomysł jak ulepszyć swój produkt, ale nie wiesz, jak przejść od pomysłu do realizacji? A może potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu do obrotu gotowego wyrobu budowlanego? Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie, partner projektu SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy Wsparciem dla Przedsiębiorców, otwiera swe podwoje dla firm z Małopolski, by wspierać je w opracowywaniu i wdrażaniu innowacji budowlanych.
Usługi dla małopolskich przedsiębiorców są realizowane w ramach pomocy de minimis, pokrywają oni jedynie równowartość 23% VAT ceny usługi.
Rynek materiałów budowlanych i wykończeniowych jest dziś bardzo prężny, ale również wymagający. Działający na nim producenci muszą nadążać za rosnącą konkurencją i coraz większymi oczekiwaniami konsumentów. To motywuje firmy do ciągłego udoskonalania swych produktów i poszukiwania nowych technologii. Cieszę się, że w ramach projektu SPIN, dzięki środkom unijnym, Małopolska wspiera także branżę budowlaną. Poprzez Centrum Transferu Wiedzy, działające przy Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych należącym do Sieci Badawczej Łukasiewicz, firmy z naszego regionu zyskują unikatową szansę, by skorzystać z wiedzy ekspertów i infrastruktury technologicznej jednego z najlepszych ośrodków badawczych branży budowlanej – zachęca Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego.
Na wsparcie specjalistów Instytutu liczyć mogą wszystkie firmy z Małopolski działające na rynku materiałów budowlanych – od producentów kruszyw, cementu, betonu, systemów ociepleń, szkła przemysłowego i użytkowego, płytek ceramicznych, okien i drzwi, materiałów do dekoracji wnętrz, aż po architektów i konserwatorów sztuki. Instytut dysponuje specjalistyczną aparaturą badawczą, dzięki której jest możliwy na przykład precyzyjny dobór surowców do składu spoiw budowlanych, takich jak cementy powszechnego użytku, cementy specjalne, spoiwa gipsowe i wapienne. Dzięki temu można uzyskać gotowy wyrób o pożądanych właściwościach. Oferuje również możliwość przeprowadzenia badań nad bezpieczeństwem pożarowym wyrobów: elewacji, tynków, zapraw, styropianów, wełny mineralnej w warunkach rzeczywistych, z wykorzystaniem jedynej w Polsce ściany do badań o wysokości 7 metrów.
Instytut prowadzi badania dotyczące technologii szkła przemysłowego i użytkowego (m.in. szyb okiennych i drzwiowych), właściwości akustycznych materiałów budowlanych. Prowadzone są prace nad właściwościami materiałowymi i wzornictwem płytek ceramicznych. Na fachowe doradztwo mogą liczyć też firmy poszukujące nowych materiałów wykończeniowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, eksperci instytutu opracowali lekki materiał imitujący beton architektoniczny do wykonywania elementów dekoracyjnych stosowanych wewnątrz i na zewnątrz budynków. Paradoksalnie, innowacje potrzebne bywają też, by ocalić skarby przeszłości. Z myślą o firmach zajmujących się konserwacją sztuki, opracowane zostały mieszanki gotowe do stosowania na budynkach zabytkowych, w których spoiwem jest cement romański, a przy pomocy których odnawiane są fasady kamienic z XIX i początku XX w.
Korzystając z projektu SPIN firmy mogą liczyć na szerokie spektrum profesjonalnego wsparcia.
Wykonujemy ekspertyzy i opinie techniczne. Badamy właściwości użytkowe materiałów. Udoskonalamy wyroby, prowadzimy wieloletnią współpracę z producentami wyrobów budowlanych, wspierając ich wiedzą, kompetencjami i zapleczem laboratoryjnym. Dysponujemy parkiem technologicznym i maszynowym do wykonywania prób w skali półprzemysłowej np. produkcji nowych niskoemisyjnych klinkierów dla producentów cementu. Podpowiadamy MŚP, jak wprowadzić innowacje do swojej działalności i pomagamy w ubieganiu się o środki finansowane np. z PARP, czy NCBR. Zapraszamy wszystkich, którzy mają pomysł na innowację. Rzuć nam wyzwanie! Nasi specjaliści przeanalizują Twój pomysł i doradzą co zrobić, aby go urzeczywistnić – mówi dr Grzegorz Adamski, Kierownik Centrum Transferu Wiedzy działającego przy Sieci Łukasiewicz - Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie.