Spin - Małopolskie Centra Tranferu Wiedzy

Wsparcie dla firm z Małopolski w opracowaniu leku na COVID-19

Firmy biotechnologiczne z Małopolski zainteresowane rozwojem i wdrożeniem innowacyjnych technologii w dziedzinie life science mogą uzyskać profesjonalne wsparcie badawcze ekspertów Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystarczy, że wezmą udział  w projekcie SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy Wsparciem dla Przedsiębiorców. 

Udzielone wsparcie zostanie sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach pomocy de minimis. Przedsiębiorcy zapłacą jedynie równowartość 23% VAT ceny usługi.

Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego to jedno z centrów transferu wiedzy, działających w ramach projektu SPIN, realizowanego przez Województwo Małopolskie. Współpracę z Centrum mogą podjąć przedsiębiorstwa z Małopolski, szczególnie działające w dziedzinach takich, jak: biotechnologia, technologia żywności, biologia molekularna, biologia strukturalna, genetyka, bioremediacja, wirusologia czy mikrobiologia. Projekt SPIN jest dedykowany dla firm, które prowadzą działalność gospodarczą lub posiadają oddział w Małopolsce. Zasięg współpracy jest na tyle duży, że obejmuje także firmy zagraniczne z oddziałem w naszym regionie, np. dzięki wsparciu SPIN start-up z Kanady w Krakowie prowadzi badania nad rozwojem innowacyjnej terapii w obszarze HIV, zaś grupa naukowców z Wielkiej Brytanii w ramach spółki utworzonej w Krakowie pracuje nad przyszłym nowym lekiem w dziedzinie onkologii z wykorzystaniem zjawiska hipoksji. Z kolei, inwestorzy z Niemiec, po utworzeniu spółki w Skawinie rozpoczną badania nad innowacyjnym wyrobem medycznym łagodzącym objawy łuszczycy.

Opracowanie leku na COVID-19 to w tej chwili priorytetowa sprawa dla nas wszystkich. Prace w tym kierunku trwają już na Lubelszczyźnie, ale to nie zamyka drogi innym. Jestem pewien, że również w Małopolsce nie brakuje innowacyjnych firm, które posiadają potencjał, by podjąć się tego wyzwania. Zdaję sobie sprawę, iż takie prace wymagają dostępu do najnowocześniejszych technologii badawczych, co wiąże się z dużymi kosztami. Tym bardziej zachęcam do kontaktu z Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ, skorzystania z możliwości wsparcia w ramach projektu SPIN i połączenia sił z ekspertami Centrum – zachęca Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

W Centrum działa 15 grup badawczych. W zależności od specyfiki działania firmy, która zgłasza się do Centrum, do współpracy dobierani są eksperci z dziedziny, naukowcy. Przykładowo, gdy zgłasza się przedsiębiorstwo związane z rozwojem leków, do współpracy z nim dobierane są grupy badawcze oraz laboratoria związane właśnie z tą dziedziną. MCB UJ udostępnia przedsiębiorcom bardzo duże zaplecze eksperckie oraz infrastrukturalne pozwalające na podjęcie prac nad rozwojem innowacyjnych leków, np. opracowanie poszukiwanego obecnie leku na COVID-19. Wśród ekspertów Centrum, specjalizujących się w temacie koronawirusów znajduje się m.in. prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Obecnie uczestniczymy w wielu projektach aplikacyjnych, na różnym etapie gotowości technologicznej. Doskonała infrastruktura MCB UJ umożliwia nam prowadzenie badań in vitro, in vivo, samodzielnie oraz we współpracy z jednostkami klinicznymi. Serdecznie zapraszam do współpracy wszystkie firmy i instytucje zainteresowane rozwojem leków, w szczególności, realizacją projektów związanych z COVID-19, a także innymi chorobami zakaźnymi – mówi Profesor Pyrć.

SPIN Małopolskie Centra Transferu Wiedzy

ul. Wielicka 72a, Kraków, 1 piętro, Pok. 113

Tel.: 12 29 90 675 lub 12 29 90 662

 

logotypy unijne