Spin - Małopolskie Centra Tranferu Wiedzy
Linia produkcyjna, widoczne urządzenia i ręce osoby obsługującej.

Automatyzacja i robotyzacja sposobem na problemy z brakiem pracowników?

Tempo pracy, dokładność i skuteczność odgrywają ważną rolę w prowadzeniu firmy. Jednocześnie na całym świecie widoczny staje się brak wysoko kwalifikowanych i zaangażowanych pracowników. W związku z tym wielu przedsiębiorców rozważa „zatrudnienie” robotów, zwłaszcza  do uciążliwych, lub wymagających ogromnej precyzji zadań. 

Wkrótce rozwój niektórych branż, nawet tradycyjnych, takich jak przemysłowa uprawa roślin, wymagać będzie robotyzacji, a jej wprowadzenie będzie niezbędnym czynnikiem konkurencyjności na rynkach UE i w obrocie międzynarodowym. Województwo Małopolskie śledzi trendy technologiczne i gospodarcze i wspiera firmy, które chcą wdrażać nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne, w tym rozwiązania z zakresu robotyzacji, czy automatyzacji. W ramach projektu SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy wsparciem dla przedsiębiorców, na właścicieli i menedżerów firm z regionu czekają eksperci Fundacji Progress and Business, którzy przeprowadzą audyty i doradzą najlepsze rozwiązania.

Digitalizacja, robotyzacja, automatyzacja, czy zastosowanie nowoczesnych systemów i rozwiązań staje się koniecznością, a epidemia COVID-19 przyspieszyła jeszcze ten proces, rozszerzając zakres pracy zdalnej, elektronicznego handlu (e-commerce), czy e-płatności we wszystkich branżach. Zapotrzebowanie na usługi proinnowacyjne i badawcze w obszarze technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) oraz na wdrożenia systemów informatycznych stale wzrasta, a trend ten będzie kontynuowany przez najbliższe dziesięciolecia. Technologie te obecnie stają się podstawą efektywnego funkcjonowania firm we wszystkich sektorach gospodarki, stawiając przedsiębiorcom nowe wyzwania, w tym konieczność ciągłego dostosowywania się do aktualnej wiedzy oraz do potrzeb i oczekiwań klientów.

Zachęcam wszystkich przedsiębiorców do skorzystania z profesjonalnych usług doradczych ekspertów Fundacji Progress and Business w ramach projektu SPIN – realizowanego przez Województwo Małopolskie i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. To dla małopolskich firm ogromna szansa. Dzięki projektowi SPIN firmy zyskują dostęp do eksperckiej wiedzy i poznają najnowsze trendy technologiczne. Projekt jest przeznaczony głównie dla firm z sektora MŚP, by wyrównywać szanse w dostępie do innowacji. Małe firmy, które nie mają własnego działu rozwoju, czy infrastruktury badawczej, zyskują możliwość, by skorzystać z wiedzy i zasobów specjalistycznych Centrów Transferu Wiedzy. Dzięki temu mogą wziąć udział w wyścigu technologicznym w opracowywaniu i wdrażaniu innowacji na równi z dużymi firmami. – mówi Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego

Z usług doradczych dofinansowanych ze środków projektu SPIN mogą skorzystać małopolskie przedsiębiorstwa z różnych branż, przede wszystkim małe i średnie firmy, które albo są dostawcami technologii informacyjnych, albo chcą się rozwijać w kierunku bardziej intensywnych zastosowań TIK w swojej działalności. Warunkiem jest jedynie posiadanie wolnego limitu pomocy de minimis za ostatnie dwa lata (dla większości firm wynosi on 200’000,00 Euro).

Z usług Centrum Transferu Wiedzy Fundacji Progress and Business w ramach projektu SPIN skorzystały do tej pory firmy z tak różnych branż jak produkcja zaawansowanych systemów utrzymania ruchu, głównie dla branż energetycznej i budowlanej, prowadzenie usług księgowych i prawnych, usługi wykonywane przy pomocy dronów, logistyka, koncepcja zespołu robotów autonomicznych dla ogrodnictwa, szkolenia specjalistyczne. Pomoc w ramach projektu SPIN w zakresie audytu pogłębionego systemów zapewnienia bezpieczeństwa przemysłowego otrzymała także znana firma z sektora energetycznego. Kolejne zgłoszenia pochodzą z biur projektowych, branży consultingowej i handlu.

- Najczęściej firmy potrzebują pomocy w ulepszeniu swoich istniejących już usług lub wprowadzeniu nowych, związanych z zastosowaniem TIK, jak również pomocy w staraniu się o dofinansowanie przedsięwzięć z projektów pomocowych w zakresie badań i rozwoju (B+R), zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. W ramach usług transferu technologii firmy mogą uzyskać pomoc w nawiązywaniu kontaktów z dostawcami wiedzy (uczelnie, instytuty badawcze), kapitału (fundusze venture capital i inne instytucje finansowe), a także z nowymi, potencjalnymi klientami. Centrum Transferu Wiedzy Fundacji Progress and Business prowadzi także ocenę produktów i usług oferowanych przez przedsiębiorców pod względem ich perspektyw rynkowych i innowacyjności – mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Skulimowski, prezes Fundacji Progress and Business.

Ze względu na duże zróżnicowanie branżowe firm zainteresowanych udziałem w projekcie, usługi są dostosowane do konkretnej sytuacji przedsiębiorstwa.

Usługi w ramach projektu SPIN dla małopolskich przedsiębiorców są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i realizowane w ramach pomocy de minimis, pokrywają oni jedynie równowartość 23% VAT ceny usługi.

Robotyzacja, automatyzacja czy cyfryzacja to tylko kilka spośród wielu tematów, w których wsparcie mogą uzyskać przedsiębiorcy z Małopolski. W ramach projektu SPIN działa aż 8 Centrów Transferu Wiedzy, specjalizujących się w różnych dziedzinach. Zachęcamy przedsiębiorców, którzy planują wprowadzanie innowacji w swojej firmie do kontaktu z Punktem Kontaktowym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, tel. 12 29 90 662, 12 29 90 827, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub bezpośrednio do Centrum Transferu Wiedzy działającego w ramach projektu. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.spin.malopolska.pl oraz na Facebookowym profilu SPIN https://www.facebook.com/spin.malopolska

SPIN Małopolskie Centra Transferu Wiedzy

ul. Wielicka 72a, Kraków, 1 piętro, Pok. 113

Tel.: 12 29 90 675 lub 12 29 90 662

www.spin.malopolska.pl

e-mail: spin@umwm.malopolska.pl

logotypy unijne