Spin - Małopolskie Centra Tranferu Wiedzy

Jakie będą budynki przyszłości?

Budynki inteligentne z automatyką zarządzania urządzeniami sterowniczymi, energooszczędne, czy nawet takie, które można w łatwy sposób zdemontować i zbudować w innym miejscu – przyszłość budownictwa zaczyna się już dziś. A dostęp do tych wszystkich nowości przedsiębiorcy z województwa małopolskiego uzyskują z łatwością za sprawą projektu SPIN– Małopolskie Centra Transferu wiedzy wsparciem dla przedsiębiorców.

Projekt  SPIN wspiera przedsiębiorców, którzy marzą o nowym biurze w formie budynku pasywnego, ale również firmy zajmujące się budową i specjalizujące się w tworzeniu nowych rozwiązań z zakresu budownictwa energooszczędnego. Na przedsiębiorców czekają eksperci z Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej, którzy doradzą najlepsze rozwiązania, a także przeprowadzą audyty technologiczne i sprawdzą możliwości wdrożenia innowacji. Usługi w ramach projektu SPIN dla małopolskich przedsiębiorców są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i realizowane w ramach pomocy de minimis, pokrywają oni jedynie równowartość 23% VAT ceny usługi.

Zachęcam wszystkich przedsiębiorców do skorzystania z profesjonalnych usług doradczych w ramach projektu SPIN – realizowanego przez Województwo Małopolskie i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. To dla małopolskich firm ogromna szansa. Dzięki temu, że projekt SPIN jest przeznaczony głównie dla przedsiębiorstw z sektora MŚP, te najmniejsze podmioty mogą korzystać z zasobów i wsparcia wyspecjalizowanych instytucji, a co za tym idzie konkurować nawet z dużymi firmami w opracowywaniu i wdrażaniu innowacji– mówi Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Czy warto budować energooszczędnie? To już nie tylko trend, ale tez realna potrzeba. W obliczu coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska, konieczne jest dziś takie projektowanie budynków, by w jak największym stopniu zmniejszyć ich energochłonność, ograniczyć straty energii i zapewnić wysoki komfort cieplny. Dzieje się to m.in. poprzez wykorzystanie właściwości materiałów oraz przemyślane zastosowanie systemów wentylacji, ogrzewania i oświetlenia. Oprócz ochrony środowiska naturalnego, wśród korzyści budownictwa energooszczędnego znajdują się m.in. niższe rachunki i tania eksploatacja, komfort użytkowania czy wyższa wartość rynkowa budynku.

Na rynku budowlanym istnieje coraz więcej firm zainteresowanych budownictwem energooszczędnym od strony wykonawczej, wśród nich są również deweloperzy czy architekci.

„Realizacją, z której jesteśmy naprawdę dumni, gdyż potwierdza ona skuteczność łączenia nauki i przemysłu, jest współpraca z firmą PalettenWerk. W ramach projektu powstała innowacyjna technologia budynków szkieletowych z drewna CLT, tzw. domów przyszłości. W pierwszym roku współpracy zajmowaliśmy się opracowywaniem technologii, a następnie budową sześciu eksperymentalnych obiektów do przeprowadzenia badań in situ. Inwestycja została wykonana na terenie Libertowa w gminie Mogilany pod Krakowem. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do oglądania energooszczędnych budynków, zrealizowanych przy zastosowaniu innowacyjnej technologii” – mówi Małgorzata Fedorczak-Cisak z Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.

Największym zainteresowaniem spośród oferty Centrum Budownictwa Energooszczędnego cieszy się usługa doradztwa indywidualnego. Przedsiębiorcy bardzo chętnie z niego korzystają, gdy celem ich udziału w projekcie jest przeprofilowanie firmy, podniesienie jej konkurencyjności czy rozszerzenie kompetencji. Bardzo ciekawym produktem, który Centrum stworzyło i który może zainteresować firmy deweloperskie z Małopolski, jest certyfikacja budynków. Zaświadczenia jednostki naukowej potwierdzające jakość usługi świadczonej przez dewelopera niewątpliwie pozytywnie wpływa na jego wizerunek.

Budownictwo energooszczędne to tylko jeden z wielu tematów, w których wsparcie mogą uzyskać przedsiębiorcy z Małopolski. W ramach projektu SPIN działa aż 8 Centrów Transferu Wiedzy, specjalizujących się w różnych dziedzinach. Zachęcamy przedsiębiorców, którzy marzą o wprowadzeniu innowacji w swojej firmie do kontaktu z Punktem Kontaktowym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, tel. 12 29 90 662, 12 29 90 827, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub bezpośrednio do Centrum Transferu Wiedzy działającego w ramach projektu. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.spin.malopolska.pl oraz na Facebookowym profilu SPIN https://www.facebook.com/spin.malopolska

SPIN Małopolskie Centra Transferu Wiedzy

ul. Wielicka 72a, Kraków, 1 piętro, Pok. 113

Tel.: 12 29 90 675 lub 12 29 90 662

 

logotypy unijne