Spin - Małopolskie Centra Tranferu Wiedzy
Grafika SPIN z napisem "Spełnij marzenie o innowacjach w Twojej firmie" i cytatem Walta Disneya "Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz tego dokonać"

SPIN skutecznie wspiera firmy

Znamy już wyniki badania ewaluacyjnego projektu SPIN.. Aż 81% firm, które skorzystały z projektu, potwierdziło wysoką jakość i przydatność uzyskanych usług, a 88% już wdrożyło bądź planuje wdrożenie wypracowanych rozwiązań. Projekt zauważalnie wpłynął też na poprawę relacji nauka-biznes w regionie.

Na zdjęciu jest widoczny mikroskop

Większa efektywność współpracy biznes-nauka

W ostatniej dekadzie w Polsce obserwujemy dynamiczny rozwój firm z sektora Life Science, który otrzymał miliardy euro dofinansowania z Unii Europejskiej. Pandemia skierowała zainteresowanie inwestorów w stronę spółek biotechnologicznych i co ciekawe, nie tylko tych bezpośrednio związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, ale również tych związanych z szeroko pojętą ochroną zdrowia.

Na zdjęciu dach budynku z panelami fotowoltaicznymi

Budynek niemal zeroenergetyczny, czyli jaki?

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB) w Polsce to najnowszy standard budowlany wprowadzony przez Dyrektywę Unii Europejskiej o charakterystyce energetycznej budynków 2010/31/UE. Czym właściwie jest budynek energooszczędny i w jaki sposób zaplanować taką inwestycję?

Grafika. Niebieskie tło, na dole zielona trawa i rosnące rośliny, na środku symbol zielonego kontaktu na białym tle, w lewym dolnym rogu logo ekomałopolska, prawy górny róg kawałek słoneczka a na środku na górze hasztag ekoteraz

Jakie urządzenia pobierają najwięcej prądu w domu ? Przykładowe kalkulacje kosztów.

Przed nami okres późnych poranków i popołudniowych szarówek - nic dziwnego, że jest to również czas intensywnego wykorzystywania sztucznego oświetlenia i innych urządzeń domowych zasilanych energią elektryczną. Dlatego warto zainteresować się, ile dokładnie to kosztuje i zastanowić się, co zrobić, żeby nasze jesienno-zimowe rachunki za prąd nie przyprawiały o ból głowy. Koszty użytkowania niektórych urządzeń mogą być zaskakujące, zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu. 

Linia produkcyjna, widoczne urządzenia i ręce osoby obsługującej.

Automatyzacja i robotyzacja sposobem na problemy z brakiem pracowników?

Tempo pracy, dokładność i skuteczność odgrywają ważną rolę w prowadzeniu firmy. Jednocześnie na całym świecie widoczny staje się brak wysoko kwalifikowanych i zaangażowanych pracowników. W związku z tym wielu przedsiębiorców rozważa „zatrudnienie” robotów, zwłaszcza  do uciążliwych, lub wymagających ogromnej precyzji zadań. 

Anna Mlost - Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionu wraz z dwiema kobietami stoi na scenie Forum Inteligentnego rozwoju po odebraniu nagrody

Projekt SPIN laureatem Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2022 !

Projekt SPIN został laureatem Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2022 w kategorii "Wspieranie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki" !

Na pierwszym planie widoczne ręce kobiety, która trzyma tablet. Na tablecie znajduje się symbol domu i temperatura 21 stopni. W tle zdjęcia widoczny dom.

Jakie będą budynki przyszłości?

Budynki inteligentne z automatyką zarządzania urządzeniami sterowniczymi, energooszczędne, czy nawet takie, które można w łatwy sposób zdemontować i zbudować w innym miejscu – przyszłość budownictwa zaczyna się już dziś. A dostęp do tych wszystkich nowości przedsiębiorcy z województwa małopolskiego uzyskują z łatwością za sprawą projektu SPIN– Małopolskie Centra Transferu wiedzy wsparciem dla przedsiębiorców.

Zdjęcie przedstawia laboratorium testowe pomp ciepła

Czas na transformację energetyczną

Nieliczne regulacje na poziomie lokalnym, krajowym i unijnym dotykają tak szerokie rzesze obywateli i przedsiębiorstw jak te dotyczące energetyki i paliw. Rosnące ceny pozwoleń na emisję dwutlenku węgla na rynku międzynarodowym, krajowe wymogi techniczne dla nowych budynków oraz samorządowe uchwały antysmogowe powodują, że zaopatrzenie w ciepło, a także energię elektryczną ulega zmianie.

Grupa naukowców siedzących przy stole. Dwóje z nich ściskają sobie ręce

Baza Naukowców na wyciągnięcie ręki! Skorzystaj z niej już dziś!

Masz pomysł, ale nie wiesz jak go zrealizować? Masz już gotowy produkt lub usługę, ale chcesz je ulepszyć? Skorzystaj z pomocy sektora nauki ! Dzięki Bazie Naukowców błyskawicznie znajdziesz naukowca, który wspomoże Twoje działania obszerną wiedzą i doświadczeniem!

tablica z wzorami cyfrowymi i na jej tle kobieta-robot

Technologiczne przyspieszenie w projekcie SPIN

Województwo Małopolskie wspiera firmy, które chcą wdrażać nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne. W ramach projektu SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy wsparciem dla przedsiębiorców, na właścicieli i menedżerów firm z regionu czekają eksperci Fundacji Progress and Business, którzy przeprowadzą audyty i doradzą najlepsze rozwiązania.

SPIN Małopolskie Centra Transferu Wiedzy

ul. Wielicka 72b, Kraków, 3 piętro, Pok. 313

Tel.: 12 29 90 675

Tel.: 12 29 90 791

www.spin.malopolska.pl

e-mail: spin@umwm.malopolska.pl

logotypy unijne